EN
Jan Matějka aka Moskyto

Dům pod skálou

Pod skálou stojí domek, který tam před 15 lety postavilo pár lidí. V tom domě se tahle skupinka občas schází. Bylo dobrým nápadem tehdy ten domek postavit, neboť předtím nebylo kde se scházet a práce tak nějak skomírala. Do skupinky občas někdo přijde, občas někdo odejde, ale vždycky drží tak nějak pohromadě.

Skála ovšem není úplně pevná. Bortí se. Občas z ní padají kameny, tu větší, tu menší. Utrhnou se buďto samy, nebo tím, že po skále leze někdo ze skupinky. Na skálu je velice těžké vylézt. Občas se o to pokouší, ale neuvědomuje si, že jakmile on stane na vrcholu, spadne na domek lavina a pohřbí všechnu práci za poslední roky. Proto se také kamarádi ve skupince vzájemně od lezení na skálu zrazují.

Nyní se však ze skály trhá několik větších balvanů, které mohou domek dosti spolehlivě zničit. V celé skupince jsme bratru tři, kdo si dokážeme tuhle paseku představit. Ostatním to je upřímně jedno. A tak teď stavíme dřevěné bloky, které odkloní balvany od domku. Má to jediný problém. Ty bloky musíme držet my sami a ten nejdůležitější připadl na mě.

Co je přede mnou? Udržím blok? Nebo budu obětován pro blaho skupinky? Nebo poletí balvan jinudy a já místo jeho odklánění budu stavět na troskách starého domku nový?

Volals mne? Nikdo nevolal? Mrzne a noc je sněhobílá.